Всеукраїнське об’єднання організацій роботодавців у галузі вищої освіти підтримало звернення Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової до Міністра охорони здоров’я та Міністра освіти і науки щодо виключення закладів освіти з переліку установ, які підлягають закриттю, при запровадженні рівнів протиепідемічних заходів

 

Всеукраїнське об’єднання організацій роботодавців у галузі вищої освіти висловлює підтримку позиції Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової щодо необхідності перегляду положень підзаконних нормативно-правових актів стосовно переведення закладів освіти на дистанційну форму навчання при запровадженні протиепідемічних заходів.

Враховуючи, що карантин на території України встановлений з 11 березня 2020 року, за цей час державою було вжито багато протиепідемічних заходів для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у тому числі щодо мінімізації ризиків розповсюдження хвороби в закладах освіти. Так, було забезпечено вакцинацію працівників освіти, як однієї з найважливіших галузей економіки, вчинено всі необхідні дії для дотримання учасниками освітнього процесу відповідних санітарних та протиепідемічних заходів, здійснення обов’язкового щоденного контролю за станом їх здоров’я.

В той же час, ми не маємо забувати й про інші, не менш важливі складові прав людини та громадянина, а особливо – прав дітей, зокрема, права на освіту, належний фізичний, духовний та соціальний розвиток.

Дитині законом та іншими засобами має бути забезпечений спеціальний захист і надані можливості та сприятливі умови, що дадуть їй змогу розвиватися фізично, розумово, морально, духовно та соціально, здоровим і нормальним шляхом, в умовах свободи та гідності. При ухваленні з цією метою законів основною метою має бути найкраще забезпечення інтересів дитини.

Дитина має право на здобуття освіти, яка має бути безоплатною та обов’язковою, щонайменше на початкових рівнях. Дитині має надаватися освіта, яка сприятиме її загальному культурному розвитку і завдяки якій вона зможе, на основі рівності можливостей, розвинути свої здібності та особистий світогляд, а також усвідомити моральну та соціальну відповідальність і стати корисним членом суспільства. Дитині має бути забезпечена повна можливість відпочинку та ігор, спрямованих на цілі освіти; суспільство та органи публічної влади повинні докладати зусиль для сприяння реалізації зазначеного права.

Ці принципи закріплені в Декларації прав дитини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року.

Діти – це майбутнє нації. Належний рівень їх освіти – запорука розвитку, соціального та економічного благополуччя країни. Зважаючи на те, що діти відвідують магазини, торгово-розважальні центри, заклади громадського харчування, пересуваються в громадському транспорті, їх батьки їздять на роботу, досить спірним є питання заборони відвідування закладів освіти, за умови належного дотримання протиепідемічних заходів.