Новини

В країнах ЄС зростає «попит» на трудових мігрантів з України. Так, більшість країн центрально-східної Європи, а також Балтії спростили умови працевлаштування українців, а запит на робочі руки з-закордону там зріс в 4 рази за останні 5 років. Відповідно, така конкуренція на європейському (та й світовому) ринку праці вплинула на економіку України: вітчизняних заробітчан дедалі більшає – за даними роботодавців, до 7 млн. українців виїхали за кордон. Ці тенденції стали наслідком і внутрішніх проблем: скорочення виробництва в країні, низької оплати праці, а також зменшення частки економічно активного населення (уже нижче 50%). Тому роботодавці чекають від урядової сторони погоджених комплексних дій – реалізацію стратегії зайнятості, в тому числі – реформування ринку праці із стимулами розвитку висотехнологічних галузей та відповідних робочих місць для кваліфікованих кадрів, розробку держпрограми охорони здоров’я та подальше покращення системи освіти – як вищої, так і професійно-технічної.

На цьому наголосив президент УСПП, співголова Національної тристоронньої соціально-економічної ради (НТСЕР) від роботодавців Анатолій Кінах на її засіданні. Урядову сторону на ній представляв віце-прем’єр-міністр Павло Розенко.

«Ми маємо дослідження українських компаній: 43% заявляють про наявну проблему із кваліфікованими кадрами, ще 28% не виключають такої в найближчому майбутньому. Це результат кризи в цілій низці галузей, яка не вирішується. Тенденції деіндустріалізації, скорочення наукоємного, складного виробництва призводять до збільшення обсягів трудової міграції. Адже агросировинна економіка може забезпечити роботою максимум 20 млн. українців, але не 42 млн. як ми маємо. Попри це немає жодної стратегії щодо ринку праці, яка прийнята у всіх розвинених країнах світу, як приклад – сусідній Польщі. Вона визначає потребу Варшави у 5 млн. робочих рук і шляхи вирішення – в основному, через залучення українських робітників. Тільки минулого року там було видано 1,7 млн. дозволів на працевлаштування, а 83% із закордонних працівників – українці», – підкреслив Анатолій Кінах.

Він назвав перекосом у системі освіти орієнтування більшість абітурієнтів на 6-8 спеціальностей, серед яких філологія, менеджмент, право, туризм тощо.

«Не вистачає інженерних кадрів. За спостереженням Львівської та Київської політехнік, 70-80% молоді хоче навчатися за кордоном. Система профтехосвіти в плачевному стані, передача фінансування на місцеві бюджети не вирішило проблему», – підкреслив президент УСПП.

Загрозливою тенденцією є і зростаюча міграція бізнесу, що шукає кращих умов для відкриття чи розвитку своєї справи. Тут Україна, з її високими податковими ставками, дорогими кредитними ресурсами і недосконалим захистом прав власника – явно не конкурент європейським державам.

У той же час, трудовий потенціал – це не тільки питання збільшення/зменшення міграції, але й демографічної ситуації, яка в Україні набуває ознак депопуляції: на 60 новонароджених припадає 100 смертей, за рік «щезає» до 200 тис. людей. ВООЗ вже включило нас в топ-10 країн по скороченню населення. І це також негативно впливає на економіку, і також немає жодних дій на національному рівні, що виправляли б ситуацію.

«Немає національної доповіді в сфері охорони здоров’я, немає перепису населення. Прийнятий закон про медреформу повинен бути лиш часткою комплексної держпрограми, розробка якої ще попереду», – підкреслив лідер ділової спільноти.

Роботодавці очікують спільних з урядом засідань і розробки механізмів вирішення окреслених проблем. А також – реформування ринку праці, системи профтехосвіти, відновлення постійного зв’язку освіти і промисловості тощо. З налагодження постійних контактів освіти та виробництва запропоновано реалізувати кілька пілотних проектів.